USD
Alış: 5.2885
Satış: 5.3097
EURO
Alış: 5.9844
Satış: 6.0084
GBP
Alış: 6.8208
Satış: 6.8715
Çapraz Kur
EURO / USD: 1.1316
GBP / USD: 1.2919

Kategori: Yaşam

Bilim insanları, yeni bir tip küçük hücreli akciğer kanseri keşfetti. Keşif sayesinde, daha önce fark edilmemiş bu kanser tipi üzerinden kişiye özel tedavi modellerinin geliştirilmesinin önü açılacak. Bilimfili'nin haberine göre; kanser halk arasında sanıldığının aksine herhangi bir organ veya dokuda ortaya çıkan tek bir hastalık değil, yüzlerce farklı ve birbirinden ayrı hastalıkların bütünüdür. Bu da onkologların hem tek tek ve hastaya göre hastalığı tespit etmelerini zorlaştırırken hem de etkili ilacı keşfedip önermelerine de engel oluyor.


İstanbul'da şiddetli yağış ve fırtına etkili oluyor. Şiddetli yağış nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda uçak iniş ve kalkış trafiğinde aksamalar yaşandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada İstanbul'da 21.40 ile 23.30 saatleri arasında, gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini belirterek; sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısında bulunmuştu.


İngiltere'de yapılan bir araştırma, stresli ya da üzgün olduğunda daha fazla veya daha az yemek yiyen çocukların, bu davranış biçimini kalıtsal olarak edinmediğini, ev ortamında geliştirdiğini ortaya koydu. Londra Üniversitesi Akademisi tarafından yürütülen araştırmada, duygusal yeme bozukluğunun ana nedeninin ev ortamı olduğu kaydediliyor. Araştırmaya göre, çocukların bu davranışı geliştirmesinin nedenlerinden biri, ebeveynlerin üzgün ya da stresli çocuklarını yatıştırmak için onlara en sevdikleri yiyeceği vermeleri.


AKOM'dan yapılan yeni açıklamada, "Yağışın il genelinde aralıklarla gece yarısına kadar devam etmesi beklenirken dolu ile ilgili risk en aza inmiştir" denildi. DHA'nın aktardığına göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)'nden yeni açıklama yapıldı. Açıklamada, "Marmara'da öğle saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak yağış Bursa ve Tekirdağ bölgelerinde dolu şeklinde etkili olmuştur. Yağış, Marmara denizi üzerinden geçerek akşam 17.00 sıralarında İstanbul'da etkili olmaya başlamıştır. Yağışın il genelinde aralıklarla gece yarısına kadar devam etmesi beklenirken dolu ile ilgili risk en aza inmiştir" ifadeleri yeraldı.


Geçtiğimiz günlerde bağımsız bir komisyon, İngiltere'de bir hastenede meydana gelen 833 şüpheli ölümün 456 tanesinin verilen aşırı doz ağrı kesicinin neden olduğunu açıkladı.


Bir milyon kişiyle 30 yıl boyunca sürdürülen bir araştırma sonucunda stres bozukluğu yaşayan kişilerde eklem iltihabı ve Crohn hastalığı gibi oto-immün hastalıkları görülme ihtimalinin arttığı belirlendi. Araştırma çerçevesinde İsveç'te bir milyon kişiyi 30 yıl boyunca takip edildi. Bu kişiler arasından 100 binden fazlası stresle ilişkili bozukluklar yaşadı. Bunlar travma sonrası stres bozukluğundan (PTSD) akut stres tepkisine ve uyum bozukluğuna kadar pek çok rahatsızlığı içeriyor. Bu katılımcılar daha sonra 30 yıllık zaman dilimi içinde stres tabanlı bozukluk yaşamayan diğer katılımcılarla karşılaştırıldı. Neticede stres bozukluğu teşhisi konulan kişilerin, 41 farklı oto-immün hastalığına yakalanma ihtimalinin yüzde 30 ila 40 oranında daha fazla olduğu belirlendi.


İran haber ajansı Isna'ya göre İran'da kadınlar istisnai olarak bir futbol maçını erkeklerle birlikte izleyebilecek. İran kadınların FIFA Dünya Kupası çerçevesinde TSİ ile 21.00'de oynanacak İran-İspanya maçını "public viewing" olarak adlandırılan, restoran, cafe ve kamuya açık yerlerde erkeklerle birlikte izlemesine izin verdi. Maç başkent Tahran'da Azadi ve Takhti stadyumlarında dev ekranlardan da izlenebilecek. Kadınlar iki stadyuma girerek, aile tribününde oturarak maçı erkek taraftarlarla birlikte izleyebilecek.


Kaliforniya Üniversitesinden bir ekip, oto-didaktik yineleme yöntemiyle Rubik küpünü insan yardımı olmadan çözebilen bir yapay zeka geliştiriyor. Bu yöntemde yapay zeka sadece küpün ilk halini ve son halini biliyor. Daha sonra bozulmuş küpü, düzeltilmiş haline getirmek için hamlelerde bulunuyor. Hangi hamlenin ne kadar işe yaradığını göz önünde bulundurarak öğreniyor. Buna göre 30 ya da daha az hamlede Rubik küpünü çözebiliyor. Amaç yapay zeka Rubik küpünü kendi kendine çözdükten sonra daha karmaşık problemlerde de bu yöntemi uygulamak.


Birçok ülkede kullanıma sunulan Youtube Premium henüz Türkiyede çalışmıyor olsa da, reklamsız ve internetsiz video izleme özelliğinin yanı sıra arka planda uygulamanın çalışması mümkün olacak.


Kanada Senatosu, esrarın keyif amaçlı kullanımının yasallaştırılmasını öngören yasa tasarısını Salı günü yapılan oylamayla kabul etti.

Tasarı, Başbakan Justin Trudeau önderliğindeki Liberal Parti'nin 2015 yılındaki seçim vaatlerinden biriydi.


Gökbilimciler, Kepler Teleskobu tarafından tespit edilen öte gezegenlerden 121'inin yörüngesinde canlı yaşamına elverişli uydular bulunabileceğini tahmin ediyor.


Mars'ta çıkan toz fırtınasının ardından keşif aracı Opportunity'in nerede olduğu bilinmiyor.
NASA'dan yapılan açıklamada Mars'ta çıkan toz fırtınası gezegenin dörtte birini kapladı. NASA'nın Mars keşif aracı ile irtibatı kesildiği bilgisi akatarılırken, aracın, şu anda nerede olduğunun ise bilinmediği belirtildi.


Fransa‘da bulunan St. Joseph Hastanesi’ndeki yüksek lisans öğrencileri geliştirdikleri sanal gerçeklik programı ile hastaları rahatlatmayı ve onların ağrıya olan toleransını yükseltmeyi amaçlıyor. Programın kullanımı oldukça basit. Genel anestezi gerektirmeyen durumlarda hastaya bir sanal gerçeklik gözlüğü veriliyor ve karlı yamaçların veya Japon zen bahçelerinin huzurlu dünyasına dalması sağlanıyor.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından edilen bilgiye göre; yurdun büyük bölümü yağışlı havanın etkisinde kalacağı, hava sıcaklığının mevsim normallerine düşmesi bekleniyor.


İngiltere’nin Bristol şehrinde bir restoran plastik kullanımını azaltmak amacıyla plastik pipetlerin yerine farklı alternatifler düşünmeye başlamış. Önce kağıt ve metal pipetleri deneyen restoran sahibi, maliyet ve kullanışsızlık gibi sebeplerden farklı bir yola başvurmuş ve sonunda makarnadan pipetler kullanmaya başlamış.

Şu ana kadar müşteriler makarna pipetlerle içecek içmekten oldukça memnun olduklarını ve tat konusunda bir değişiklik olmadığını belirtmişler. İngiltere’de her yıl 8 milyarın üzerinde plastik pipet kullanılıyor. Bu restoranınki gibi yaratıcı ve eğlenceli çözümler bu sayıyı çok daha aza indirebilir.


Yapılan yeni bir araştırma tuz oranı yüksek bir beslenme tarzının bağırsaklardaki bazı iyi bakterilerin ( lactobacillus bakterisi ) yok olmasına neden olduğunu, fazla tuz tüketiminin MS ( multipl skleroz ) gibi bağışıklık sistemine bağlı ( otoimmun ) hastalıklara ve yüksek tansiyon ( hipertansiyon ) gibi hastalıklara neden olmasının ardındaki nedenin bu olabileceğini ortaya koyuyor.


İngiltere'de, yapacağı uçuş öncesi aşırı alkol aldığı tespit edilen pilot Julian Monaghan, 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.


2007'de Türkiye'de yasaklanan Çin malı zayıflama hapı Lida hâlâ ölüm saçmaya devam ediyor. İçeriğinde kanserojen madde olan hap internette satılıyor. Sağlık Bakanlığı tüm illerde teyakkuza geçti. Balıkesir'de 35 yaşındaki Nilüfer Gülmez'in hayatını kaybettiği zayıflama ilacıyla ölüm soruşturmasında ifadelerde ilaçların internet ortamından alındığı ve ilaç niteliği taşıdığı bilgileri üzerine savcılık Lida isimli ürünle ilgili ayrı bir soruşturma başlattı. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu, soruşturmada ismi geçen internet sitesi üzerinden ‘Li Da Daidaihua Weight Loss Capsules' isimli ilacı sipariş vererek analiz için laboratuvara gönderdi. Siteye erişim de durduruldu.


İsveç Akademisi üyelerinden, şair Katarina Frostenson ile evli olan Arnault, suçlu bulunması halinde altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Soruşturmayı yürüten savcı Christina Voigt, kanıtların Arnault’nun mahkum edilmesine yetecek kadar sağlam olduğunu söylüyor. Davacı, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir edebiyat kulübünü işleten Arnault’nun 2011 yılının Ekim ve Aralık aylarında kendisine iki kez tecavüz ettiğini iddia ediyor.


Afrika'da bulunan binlerce yıllık dev baobab ağaçlarının aniden ölmesi bilim insanlarını şoke etti. Son 12 yılda kıtanın en eski 13 ağacından 9'u ya tamamen öldü ya da gövdesi çöktü. Zimbabve, Güney Afrika, Zamyiba ve Botsvana Afrika kıtasının simgesi olan ağaçlara veda eden ülkeler. Romanya'daki Babeş-Balyai Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, baobab ağaçları iklim değişikliğinin kurbanı oldu. Araştırmacılar, "Bin yıllık ağaçların bizi terk ettiğine şahit olmak şok edici bir deneyim" diyor.