USD
Alış: 5.2885
Satış: 5.3097
EURO
Alış: 5.9844
Satış: 6.0084
GBP
Alış: 6.8208
Satış: 6.8715
Çapraz Kur
EURO / USD: 1.1316
GBP / USD: 1.2919

Kategori: Türkiye

Zonguldak Müftüsü Rüstem Can, kadınların denize girmesi hakkında “”Been canıgönülden bir yere gidip de denize giremedim. Aynıı martılar gibi kayaların üzerinden denize atlıyorum. Kimseniin olmadığı yerleri arıyorum. Niye? Çünkü o haliyle bizim karşı karşıya kalmamız Rabb'imizin rızasına aykırı. O yüzden imtihan dünyasındayız. Bayanlara özel belli yerler olur. Yine aynı şekilde bayan da olsa bir bayan giyim kuşamına dikkat edecek. Vücudunu başka bayanlar görmeyecek şekilde denize girmesi lazım. O tesettüre bürünmesi lazım bayan da olsa. Bayanlara mahsus olan yerlerde girebilirler, sıkıntı yok. Dedim ya tesettüre bürünecekler.” şeklinde konuştu.


Geçtiğimiz 3 yıldır İstanbul'da yapılmasına valilik tarafından onay verilmeyen Onur Yürüyüşü için bu yıl da valilik izin vermedi. İstanbul Onur Haftası Komitesi’nin yazılı açıklamasına göre "görünürlüklerini sağlamak için" düzenlendiği belirtilen Onur Yürüyüşü'ne önceki yıllarda Ramazan'a denk gelmesi gerekçesiyle izin verilmezken bu yıl öyle bir durum olmamasına rağmen valilik tarafından uygun bulunmadı. Komite, Yasağı tanımayarak 1 Temmuz'da İstiklal Caddesi'nde 18:00'da yürüyüşü gerçekleştireceklerini duyurdu.


Kürtçe yayınına son veren Rusya merkezli haber ajansı Sputnik'in eski çalışanları, yayına son verilmesini Türkiye'nin talebi olduğunu iddia etti. Artı Gerçek'e konuşan ajansın eski çalışanları, Türkiye ile Rusya ilişkilerinde iyileşme sağlanmasından sonra Rusya’nın, Türkiye’nin isteği üzerine Sputnik’in Kürtçe yayınına son verdiğini söyledi.


Vicdani ret hakkını kullanan Şendoğan Yazıcı'ya "Askerlik Kanunu'na Muhalefet" nedeniyle 62 gün hapis cezası veren mahkeme Yazıcı'nın vicani ret hakkını kabul etti. Ancak mahkeme, Şendoğan Yazıcı'nın vicdani ret hakkının yasal ve usulüne uygun kullanmadığını, vicdani reddini açıklarken idareye dilekçeyle başvuru yapmaması gerekçesiyle savundu.


Almanya Başbakanı Angela Merkel, mültecilere yardım için Türkiye’ye verilmesi planlanan 3 milyar Euro’nun, proje bazında ödeneceğini söyledi. Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapan Avrupa Birliği (AB) liderleri zirvesinde, Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci anlaşmasına göre taahhüt edilen mali yardımın ikinci diliminin ödenmesi karalaştırıldı.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “Alaattin Çakıcı imzası ile kamuoyuna duyurusu yapılan basın bildirisinde bir kısım gazetecilere yönelik olarak tehdit içerikli ifadelerin bulunması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK’nın 106/2-d maddesinde düzenlenen örgütün korkutucu gücünden istifade suretiyle ölümle tehdit, halk arasında korku, kaygı oluşturmak amacı ile tehdit ve suç işlemeye tahrik suçlarından dolayı resen soruşturma açılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.


İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildiği iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan Mehmet Altan'ın tahliyesine karar verdi. Mehmet Altan, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden Çarşamba akşamı TSİ 19.30 sıralarında salıverildi. Cezaevinin yakınlarından bir dinlenme tesisine götürülen Altan'ı, eşi Ümit Altan, gazeteci Hasan Cemal ve yakınları karşıladı.


İstanbul'da şiddetli yağış ve fırtına etkili oluyor. Şiddetli yağış nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda uçak iniş ve kalkış trafiğinde aksamalar yaşandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada İstanbul'da 21.40 ile 23.30 saatleri arasında, gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini belirterek; sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısında bulunmuştu.


AKOM'dan yapılan yeni açıklamada, "Yağışın il genelinde aralıklarla gece yarısına kadar devam etmesi beklenirken dolu ile ilgili risk en aza inmiştir" denildi. DHA'nın aktardığına göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM)'nden yeni açıklama yapıldı. Açıklamada, "Marmara'da öğle saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak yağış Bursa ve Tekirdağ bölgelerinde dolu şeklinde etkili olmuştur. Yağış, Marmara denizi üzerinden geçerek akşam 17.00 sıralarında İstanbul'da etkili olmaya başlamıştır. Yağışın il genelinde aralıklarla gece yarısına kadar devam etmesi beklenirken dolu ile ilgili risk en aza inmiştir" ifadeleri yeraldı.


Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri yetkilisi A. Wess Mitchell, seçim sonrası Türkiye’nin durumunu değerlendirerek “Türkiye İran karşısında en önemli müttefikimiz, S 400 alımı engellenmeli” ifadelerini kullandı. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Mitchell değerlendirmelerinde hem Türkiye’yi iyi bir müttefik olarak övdü hem de demokrasinin güçlendirilmesi konusunda Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu. Dışişleri yetkilisi, Türkiye ilişkilerde Amerika’nın öncelikleri olarak da rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması, Türkiye’nin S-400 füzelerinin alımının engellenmesi olarak sıraladı.


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 'uydu devletler' olarak tanımladığı Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın, Suriye'de yönetimi 'beklenmedik bir devrim' süsü vererek değiştirmeye çalıştığını fakat bunu başaramadıklarını söyledi. Esad ayrıca, 'Türkiye'yi, Suriye'ye gönderenin ABD olduğunu' ifade etti. Rusya'da yayın yapan NTV televizyonuna röportaj veren Esad, ülkesindeki krizin ABD, Fransa ve İngiltere'de planlandığını belirtip, "Uydu devletler Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar ise deyim yerindeyse 'beklenmedik bir devrim' için gereken koşulları yaratamadıklarında finansal destek vermeye başladılar. Biz bunu kontrol edemedik" dedi.


İsrail parlamentosunda (Knesset), 1915 olaylarının 'Ermeni Soykırımı' olarak tanınmasına yönelik yasa tasarısının bugün yapılması planlanan oylaması, hükümetin itirazları sonucu rafa kaldırıldı. Muhalefetteki sol eğilimli Meretz partisinden Tamar Zandberg'in hazırladığı 'Ermeni Soykırımı'nın tanınmasına yönelik yasa tasarısı konusundaki oylama iptal edildi. Knesset geçen ay Zandberg'in tasarısı konusunda oturum ve oylama yapmayı kabul etmişti. Türkiye bu girişime tepki göstermiş ve İsrail'de iktidardaki koalisyon hükümetinden tasarı hakkında destek almaya çalışan Zandberg de oylamanın 24 Haziran seçimlerinden sonra yapılmasını kabul etmişti.


HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'ın avukatı, serbest seçim hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle AİHM'e başvuracaklarını duyurdu. Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin eski genel başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, serbest seçim hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmaya hazırlanıyor.


Bekir Bozdağ, AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçim vaatleri arasında bulunan OHAL’in kaldırılması ve bedelli askerlik konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu. OHAL’in kaldırılması taahhüdünü seçimden önce verdiklerini, süresi dolduğunda kendiliğinden kalkabileceğini ancak bu konuda henüz bir şey konuşulmadığını belirten Bozdağ, “İrade çok açık. Bu da OHAL’in kaldırılması ancak zaman konusunda herhangi bir karar alınmış değil” dedi.


YSK Başkanı Sadi Güven, gece 2 sularında yaptığı açıklamada kesinleşmemiş sonuçlar itibariyle Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiğini, AKP, CHP, HDP, İyi Parti, MHP ve Saadet Partisi’nin ise barajı aşarak Meclis’e girdiğini duyurdu. Güven'in açıklaması şöyleydi: 'Sistemimizden sonuçların yaklaşık %97,7’si şu an itibarıyla alınmıştır. Henüz sisteme girmeyen oy sayıları neticeyi etkilememektedir. Bu sonuçlara göre, sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 4. maddesi gereğince geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı anlaşılmaktadır. Kesin olmayan sonuçlara göre %10’luk barajı geçen ve geçmiş sayılan partiler AK Parti, CHP, HDP, İYİ Parti, MHP ve Saadet Partisi olarak belirlendi.'


24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Recep Tayyip Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçildi, AKP ve MHP'nin Cumhur İttifakı da Meclis'te çoğunluğu sağladı. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yaptığı açıklamada seçim sonuçlarını kabul ettiğini söyledi. Anadolu Ajansı'nın verilerine göre sandıkların neredeyse tamamı sayıldı. En son verilere göre Erdoğan 26 milyondan fazla oy alırken Muharrem İnce'nin oyları 15 milyonun üzerine çıktı.


Erzurum’un Karaçoban ilçesi Kopal Mahallesi’nde oy kullanma işlemleri sırasında çıkan silahlı kavgada, İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz ve 2 vatandaş öldürüldü. İYİ Parti Erzurum Karaçoban İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz, Kopal Mahallesi'nde yer alan İMKB Ortaokulu'nda oy kullanma sırasında çıkan silahlı çatışmada hayatını kaybetti.
Yeniçağ'a konuşan İYİ Parti Erzurum İl Başkanı İbrahim Dumlu, olayı doğrulayarak Durmaz'ın naaşının şu anda hastaneye getirilmekte olduğunu belirtti.


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, parti genel merkezinde Suruç'ta sandıklarda yaşanan usülsüzlük ve darp iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.'İktidar merkezli kaynaklar ortamı germe konusunda özel bir çaba harcıyor. Toplumda gerginlik ve huzursuzluk yaratacak adımlardan kaçınılması gerekir. Yargı mercilerinin ve seçim kurullarının görevlerini eksiksiz yapmaları isteğimizi bir kez daha paylaşmak istiyoruz.'. Tezcan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve AKP 24.Dönem Konya Milletvekili Mustafa Akış'ın seçim günü Twitter'dan yaptığı paylaşımda 'Vatan için ateş edin' ifadelerini kullanmasına da tepki gösterdi.


AKP’li eski bakan Ankara birinci bölge milletvekili adayın Yalçın Akdoğan, Ankara Yaşamkent’te Akgün Ulusoy Okulu’nda kalabalık bir grupla okul müdürünün odasına girdi ve kapıyı kapattı. Durum “Gizli toplantı yapılıyor. Seçime hile karıştırılacak” iddialarına neden oldu. Okulda bulunan vatandaşlar Akdoğan’ı protesto etti. Yaşanan olaylarla ilgili olarak tutanak düzenlenirken Akdoğan otomobiline polis nezaretinde götürüldü.


Son dakika haberi... Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada "Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Suruç ilçemizde çıkan olaylarda ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır." denildi


Bağcılar’da bulunan Vakıflar Ortaokulu 2242 No’lu sandıkta oy kullanan bir seçmene sadece cumhurbaşkanlığı pusulası verildiği ve milletvekili pusulasının ise verilmediği ortaya çıktı. Seçmenin durumu bildirmesi üzerine ortaya çıkan olayda tutanak tutuldu. Sandık başkanına sorulması üzerine de “Bu hususta bilgisinin olmadığını zaten sayım yapılacağı esnada bu durumun ortaya çıkacağını” beyan etti.


Ankara Çankaya’da bulunan Sokullu Mehmet Paşa Anadolu Lisesi'nde kurulan 2425 nolu sandıkta listede adı olmamasına rağmen bir sandık görevlisinin "adı var" diyerek iki kişiye oy kullandırdığı tespit edildi. Diğer sandık görevlisinin durumu fark etmesiyle hemen tutanak tutuldu.


Denizli’nin Merkez Efendi ilçesinde de, ilçedeki 12 okula gönderilmek üzere Nevzat Erten Anadolu Lisesi’nde tutulan seçim torbalarının altlarının yırtık olduğu, zarf ve pusulaların koruyucu ambalajlarının ise açıldığı görüldü.

Durumu fark eden HDP ve CHP’li okul sorumluları olayı hemen avukatlara bildirdi. Sandık kurulu üyeleri torbalara el koyarken, avukatlar okula gelerek torbaları kayıt altına aldı. Torbalar kontrol edilerek, tutanak tutulup Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirildi.


Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 1043 nolu sandıkta 'blok oy' kullanıldığı, iki okulda da sandık görevlilerinin darp edildiği ileri sürüldü. YSK Başkanı Sadi Güven "Suruç'taki bazı sandıklara yönelik asayişle ilgili iddialar konusunda, idari ve adli işlem için gerekli girişimlerde bulunulmuştur" dedi.


Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 60 ülkedeki 123 temsilcilikte kullanılan ve tamamı Türkiye’ye getirilen oyların saklandığı ATO Kongre Merkezi’nde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından Güven, yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimiyle ilgili açıklama yaptı. Her türlü çalışmanın tamamlandığını belirten Güven 'Halkıma sükunet tavsiye ediyorum. Sandıkların başında siyasi partilerin temsilcilerinin bulunması gerekir. Onların tutmuş olduğu tutanaklar taranmak suretiyle YSK’ye geldiği anda biz aynı zamanda siyasi partilere de bu tutanakları, sonuçları gönderiyoruz. YSK’nin yapmış olduğu iş bu, oyları saymak değil. İnşallah akşam da sağlıklı bir şekilde sonuçları açıklarız. Geçen seçimlerde aşağı yukarı saat 23.00 civarında açıkladık. Yine ümidimiz saat 24.00’ten önce açıklamak.' dedi.