USD
Alış: 5.2885
Satış: 5.3097
EURO
Alış: 5.9844
Satış: 6.0084
GBP
Alış: 6.8208
Satış: 6.8715
Çapraz Kur
EURO / USD: 1.1316
GBP / USD: 1.2919

Kategori: Siyaset

Parti Meclisi'nde 41 yıl sonra Elazığ'dan seçilen ilk CHP'li milletvekili olan ve seçilir seçilmez istifa çağrısı yapan Gürsel Erol'un durumunun ele alınması bekleniyor. 24 Haziran seçimlerinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. 28 Haziran’da toplanacak olan Parti Meclisi’nde 41 yıl sonra Elazığ'dan seçilen ilk CHP'li milletvekili olan ve seçilir seçilmez istifa çağrısı yapan Gürsel Erol’un durumunun da ele alınması bekleniyor.


HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'ın avukatı, serbest seçim hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle AİHM'e başvuracaklarını duyurdu. Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin eski genel başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, serbest seçim hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmaya hazırlanıyor.


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener seçimden sonra ilk açıklamayı yaptı: İYİ Parti merkez parti eksikliğini gidermiştir. Tüm teşkilatımızla birlikte bizlere düşen İYİ Parti'nin güvenilir bir yapı olduğunu göstermektir. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Haziran seçimleri sonrasında düzenlenen ilk Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı sonrası yaptığı açıklamada sonuçları bir kazanım olarak değerlendirdi. Akşener toplantıda GİK’in kendisine tam destek verdiğini belirtti.


Bekir Bozdağ, AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçim vaatleri arasında bulunan OHAL’in kaldırılması ve bedelli askerlik konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu. OHAL’in kaldırılması taahhüdünü seçimden önce verdiklerini, süresi dolduğunda kendiliğinden kalkabileceğini ancak bu konuda henüz bir şey konuşulmadığını belirten Bozdağ, “İrade çok açık. Bu da OHAL’in kaldırılması ancak zaman konusunda herhangi bir karar alınmış değil” dedi.


İYİ Parti, Twitter üzerinden Meral Akşener'in yarın yapılacak Genel İdare Kurulu Toplantısı sonrasında seçime ilişkin konuşacağını duyurdu.


MHP'nin seçim beyannemesinde yer alan "af" vaadinin çocuk ve kadınlara yönelik cinsel istismar, tecavüz ve şiddet olaylarını kapsamayacağını söyleyen Esin Kara, "MHP olarak bizim affedemeyeceğimiz şeyler var. Türk'ün töresinde de bu var. Türk'ün töresinde, tecavüz suçunun cezası idamdır. İnşallah gelsin. Çünkü biz kadınlar bunu istiyoruz. Böyle bir şey olursa kamu vicdanı da, halkın vicdanı da, siyasetçinin vicdanı da rahat eder'" şeklinde konuştu.