USD
Alış: 5.2885
Satış: 5.3097
EURO
Alış: 5.9844
Satış: 6.0084
GBP
Alış: 6.8208
Satış: 6.8715
Çapraz Kur
EURO / USD: 1.1316
GBP / USD: 1.2919

Kategori: Dünya

Geçtiğimiz yıl "In the Fade" isimli filmi ile en iyi yabancı film dalında Altın Küre sahibi olan Fatih Akın, Hollywood'ta film çekmeye hazırlanıyor. Korku/Gerilim romanlarıyla ünlü Stephen King'in romanından uyarlanan "Tepki"(Firestarter) isimli filmin yönetmeliğini yapacak olan Akın'ın filmin çekimlerine ne zaman başlayacağı ise henüz bilinmiyor.


Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri yetkilisi A. Wess Mitchell, seçim sonrası Türkiye’nin durumunu değerlendirerek “Türkiye İran karşısında en önemli müttefikimiz, S 400 alımı engellenmeli” ifadelerini kullandı. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Mitchell değerlendirmelerinde hem Türkiye’yi iyi bir müttefik olarak övdü hem de demokrasinin güçlendirilmesi konusunda Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu. Dışişleri yetkilisi, Türkiye ilişkilerde Amerika’nın öncelikleri olarak da rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması, Türkiye’nin S-400 füzelerinin alımının engellenmesi olarak sıraladı.


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 'uydu devletler' olarak tanımladığı Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın, Suriye'de yönetimi 'beklenmedik bir devrim' süsü vererek değiştirmeye çalıştığını fakat bunu başaramadıklarını söyledi. Esad ayrıca, 'Türkiye'yi, Suriye'ye gönderenin ABD olduğunu' ifade etti. Rusya'da yayın yapan NTV televizyonuna röportaj veren Esad, ülkesindeki krizin ABD, Fransa ve İngiltere'de planlandığını belirtip, "Uydu devletler Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar ise deyim yerindeyse 'beklenmedik bir devrim' için gereken koşulları yaratamadıklarında finansal destek vermeye başladılar. Biz bunu kontrol edemedik" dedi.


İsrail parlamentosunda (Knesset), 1915 olaylarının 'Ermeni Soykırımı' olarak tanınmasına yönelik yasa tasarısının bugün yapılması planlanan oylaması, hükümetin itirazları sonucu rafa kaldırıldı. Muhalefetteki sol eğilimli Meretz partisinden Tamar Zandberg'in hazırladığı 'Ermeni Soykırımı'nın tanınmasına yönelik yasa tasarısı konusundaki oylama iptal edildi. Knesset geçen ay Zandberg'in tasarısı konusunda oturum ve oylama yapmayı kabul etmişti. Türkiye bu girişime tepki göstermiş ve İsrail'de iktidardaki koalisyon hükümetinden tasarı hakkında destek almaya çalışan Zandberg de oylamanın 24 Haziran seçimlerinden sonra yapılmasını kabul etmişti.


İsrail işgal güçlerinin, Şam Uluslararası Havalimanı’na inen bir İran kargo uçağını hedef aldığı, Suriye hava savunma sisteminin de füzeleri etkisiz hale getirdiği bildirildi. Saldırı, Suriye ordusu ve müttefiklerinin Dera’daki ilerleyişinin ardından geldi. Suriye ordusu ve müttefiklerinin, ülkenin güney bölgelerinde cihatçılara yönelik operasyonu sürerken İsrail işgal güçleri de provokasyonlarına devam ediyor. Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen İlam el-Harbi’nin (Savaş Enformasyonu) aktardığına göre, Suriye devlet televizyonu, gece saatlerinde Şam Uluslararası Havalimanı yakınlarına iki füze isabet ettiğini duyurdu.


ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların bir yıl daha uzatıldığını açıkladı. Diğer yandan Pentagon, Güney Kore ile ortak düzenlenen bazı askeri tatbikatları “süresiz olarak” askıya aldı. Trump, Kuzey Kore'ye ilişkin 'ulusal acil durumu' bir yıllığına uzatan kararnameyi, Kongre'ye gönderdiği yazılı mesajla kamuoyuna duyurdu. Daha geçen hafta Kuzey Kore'nin artık ABD için bir nükleer tehlike arz etmediğini söyleyen Trump, yaptırımların uzatılmasına gerekçe olarak bu ülkenin ulusal güvenliğe hâlâ "olağan dışı bir tehdit" oluşturmasını gösterdi.


Etiyopya'da bugün düzenlenen ve Şubat ayında göreve gelen Başbakan Abiy Ahmed'in kurşun geçirmez bir camın ardından halka seslendiği mitingde bir patlama meydana geldi. Ahmed patlamada birden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini, bunun "Etiyopya'nın birliğini istemeyen güçler tarafından yapılan başarısız bir girişim olduğunu söyledi. Mitinge yoğun katılımın olduğu Meskel Meydanı'nda bir el bombasıyla yapıldığı düşünülen patlamanın ardından Başbakan Abiy olay yerinden uzaklaştırıldı.


İran haber ajansı Isna'ya göre İran'da kadınlar istisnai olarak bir futbol maçını erkeklerle birlikte izleyebilecek. İran kadınların FIFA Dünya Kupası çerçevesinde TSİ ile 21.00'de oynanacak İran-İspanya maçını "public viewing" olarak adlandırılan, restoran, cafe ve kamuya açık yerlerde erkeklerle birlikte izlemesine izin verdi. Maç başkent Tahran'da Azadi ve Takhti stadyumlarında dev ekranlardan da izlenebilecek. Kadınlar iki stadyuma girerek, aile tribününde oturarak maçı erkek taraftarlarla birlikte izleyebilecek.


Marathon Targets adlı girişimin, Sydney Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırma üzerine geliştirdiği silahsız otonom robotlar ABD Ordusu tarafından gerçek mermili eğitimlerde kullanılıyor. Robotların nasıl hareket edeceği belirli senaryolara göre ayarlanabiliyor. Buna göre bir robot sadece sağa sola hareket edebiliyor ya da arkadaşı vurulduğunda onu korumak için o bölgeye doğru gidebiliyor. Temelde otonom araçların üzerine yerleştirilmiş insan şeklinde hedeflerden oluşan robotlar hiçbir şekilde silahlandırılmamış. Marathon Targets saldırgan robot üretmeyeceğini ancak gelecekte savaş alanında kullanılmak üzere hareketli kalkan ya da ulaşım aracı geliştirebileceğini söylüyor.


ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e gözdağı verdiği 200 milyar dolarlık ithalata gümrük tarifesi uygulaması, ekonomistlere göre Çin'in büyümesini yarım yüzde puanı azaltabilir. Trump, Pazartesi günü yüzde 10'luk ek vergi uygulamak üzere 200 milyar dolarlık Çin ithalatına yönelik tespit yapılması talimatını verdi. Başkan Trump, Çin'in misilleme yapması durumunda 200 milyar dolarlık mala daha vergi getirileceğinin sinyalini verdi. Trump, mevcut durumda 50 milyar dolarlık Çin malına yüzde 25 vergi taahhüt etmiş bulunuyor. 34 milyar dolarlık ithal mala yönelik vergi uygulaması 6 Temmuz'da başlayacak.


Birçok ülkede kullanıma sunulan Youtube Premium henüz Türkiyede çalışmıyor olsa da, reklamsız ve internetsiz video izleme özelliğinin yanı sıra arka planda uygulamanın çalışması mümkün olacak.


Kanada Senatosu, esrarın keyif amaçlı kullanımının yasallaştırılmasını öngören yasa tasarısını Salı günü yapılan oylamayla kabul etti.

Tasarı, Başbakan Justin Trudeau önderliğindeki Liberal Parti'nin 2015 yılındaki seçim vaatlerinden biriydi.


Amerikan Senatosu Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satışını bloke eden maddelerin de yer aldığı Savunma Bakanlığı bütçe yasa tasarısını kabul etti. ABD Senatosu Savunma Bakanlığı'na 2019 yılında 716 milyar dolarlık bütçe ayrılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) olarak da bilinen Savunma Bakanlığı bütçesine ilişkin tasarının Türkiye bölümünde Türkiye'ye yüz adet F-35 savaş uçağı satılmasının bloke edilmesi gerektiğini öngören bir bölüm de yer alıyor. Tasarıda buna gerekçe olarak Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma hava savunma sistemleri almasından duyulan endişe ile bazı Amerikan vatandaşlarının Türkiye'de tutuklanması gösterildi.


İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre Benyamin Netanyahu ve Kral 2. Abdullah, ABD'nin İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlaması için hazırladığı "Yüzyılın Anlaşması"nı görüştü. İki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel gelişmelerin de ele alındığı görüşmede Netanyahu'unun Kral 2. Abdullah'a "İsrail'in Kudüs'teki kutsal yerlerin mevcut statükosunun korunmasına bağlı olduğu" mesajını verdiği ifade edildi.


Türkiye-ABD anlaşması sonunda sonuç verdi. Türk ve Amerikan askerleri, Menbiç kırsalında devriyeye başladı.

Başbakan Yıldırım, az önce yaptığı açıklamada "Türk askeri bugün Menbiç'te göreve başladı" dedi. TSK da "Bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır" ifadesini kullandı.


Çin, eski Sovyet tanklarını otonom araçlara çeviriyor. Yeniden düzenlenen ZTZ-59 modeli, aslında Sovyet Tip 54 tankının bir kopyası. Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na 1959’da dahil olan tanklar artık hizmet dışı kalmış durumda. Ancak yeni teknoloji bu 40 tonluk araçlara ikinci bir şans veriyor. Çin ordusunun elinde halen binlerce ZTZ-59 bulunuyor.


Dieselgate skandalıyla gündeme gelen Volkwagen'in emisyon testlerini maniple ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu. 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden Volkswagen'a , Amerikada aldıkları cezadan sonra Almanya'da da Braunschweig Savcılığı 1 Milyar Euro para cezası kesti.


Bitcoin, 2017'deki zirvesinin neredeyse %70'i altına gerileyerek 6500$ seviyesinden işlem görmeye başladı


Uluslararası Enerji Ajansı'na (UEA) göre OPEC üyeleri İran ve Arjantin'in petrol üretimi, ABD yaptırımları ve ekonomik kargaşanın etkisiyle gelecek yıl yüzde 30 düşebilir. Kuruma göre OPEC'in diğer üyelerinin ek arzına ihtiyaç duyulabilir. UEA, 2019 yılının ilk detaylı tahmininde OPEC dışındaki yeni petrol arzının özellikle ABD kaya gazı-talep artışını karşılamaya yetebilir; buna karşın Suudi Arabistan gibi üreticilerin diğer üyelerden kaynaklı arz kaybını karşılamak için üretimi artırması gerekebilir.

OPEC üyeleri gelecek hafta bir araya gelecek ve geçtiğimiz yıl başlanan üretim kısıntılarının ardından tekrar artırmayı tartışacak.


Almanya Başbakanı Angela Merkel, yasa dışı göçün Avrupa'ya ağır zarar verecek potansiyele sahip olduğunu söyledi. Kalıcı çözümler konusunda Avrupa'da kurallara bağlı kalınması gerektiğini ifade eden Merkel, sığınmacılar konusunda AB ile Türkiye arasındaki mutabakattan dolayı Avrupa'ya ulaşan sığınmacıların azaldığını, bundan dolayı AB ülkelerinin tek başına değil birlikte hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.


Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, seçimlerin tekrarlanması tartışmalarına ilişkin "Seçimler yapıldı. Geriye dönüş yok artık. Bunun iptal edilmesinde ne hükumetin ne de meclisin yetkisi var" açıklamasında bulundu. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, seçimlerin tekrarlanması tartışmalarına ilişkin, Bağdat'ta yaptığı basın açıklamasında, "Seçimler yapıldı. Geriye dönüş yok artık. Bunun iptal edilmesinde ne hükumetin ne de meclisin yetkisi var. Yeni hükumetin kurulması için ilerleme sağlanmalı. Seçimlerin iptali yargı kararına bağlıdır" dedi.


İsveç Akademisi üyelerinden, şair Katarina Frostenson ile evli olan Arnault, suçlu bulunması halinde altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Soruşturmayı yürüten savcı Christina Voigt, kanıtların Arnault’nun mahkum edilmesine yetecek kadar sağlam olduğunu söylüyor. Davacı, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir edebiyat kulübünü işleten Arnault’nun 2011 yılının Ekim ve Aralık aylarında kendisine iki kez tecavüz ettiğini iddia ediyor.


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya ile aralarında 27 yıldır süren bu ülkenin adı ile ilgili sorunu çözdüklerini açıkladı. Atina ve Üsküp arasında varılan anlaşmanın ardından, Makedonya'nın adı "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilecek. Ancak Yunanistan'da Savunma Bakanı Panos Kammenos ve ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi'nin lideri Kiryakos Miçotakis anlaşmaya karşı çıkıyor. İki başbakanın hafta sonuna kadar bir araya gelerek resmi anlaşmayı imzalayacakları açıklandı.


ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Singapur'daki tarihi zirvede bir araya geldi. İki lider, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırma ve Amerika'nın Güney Kore ile yaptığı askeri tatbikatları sonlandırma konusunda el sıkıştı.Zirveden ne çıkacağı konusunda farklı görüşler var. Bazı yorumcular Kim'in görüşmeleri propagandasına aracı ettiğini söylerken, bazıları nükleer silahsızlanma yolunun açıldığı görüşünde.